משכנתא על נחלה


אנשים מביעים עניין ברכישת נחלה מסיבות שונות. ניתן לראות בכך השקעה לטווח ארוך. ניתן לראות בכך גם הגשמת חלום, כאשר מפעם בפנים הרצון ליהנות מבית עם גינה, בית חלומות צמוד קרקע. לאורך העלייה הדרמטית בערכם של המשקים החקלאיים, כך  שכדי לרכוש נחלה עולה הצורך במשכנתא.

אישור משכנתא על נחלה, מה חשוב לדעת  

בניגוד לרכישה של נכס רגיל, שבו הבנק יכול לרשום לטובתו משכון, שעבוד או משכנתא ללא קושי, במצב של בקשת משכנתא על נחלה, המצב שונה תכלית השינוי. רבים מהאנשים שחותמים על חוזה לרכישת משק חקלאי לא מודעים לקשיים המרובים שהבנקים מטילים במקרים אלה.
 

אפילו אם ניתן אישור עקרוני על סמך הכנסות וכושר החזר, מתברר כי כאשר פותחים ממש תיק משכנתא, מתחילה פרוצדורה מורכבת והדברים הולכים ומסתבכים.

יש בנקים אשר מסרבים להעניק משכנתא על נחלה ועל משק ואחרים דורשים ערבויות מערבויות שונות.
 

לכן חשוב, לפני שחותמים על חוזה רכישה לוודא כי ישנו בנק שמוכן להעניק משכנתא. מדובר בדרך כלל בבנקים שלהם ניסיון במתן משכנתאות לרכישת משקים והלוואות לחברי אגודות חקלאיות.
 

סוגי אישורים שונים שנדרשים בתהליך אישור משכנתא על נחלה

במידה ורוכשים נחלה אשר רובצת עליה משכנתא קיימת, כלומר של המוכר, יש לבקש מהמוכר שיקבל מהבנק שלו מכתב כוונות. מכתב זה מודיע שכאשר תשולם המשכנתא (כלומר הקונה למעשה מעביר לבנק את יתרת המשכנתא) תימחק המשכנתא הקיימת ואפשר יהיה להמשיך בתהליך.

אישורים נוספים שנדרשים לצורך אישור משכנתא על נחלה כוללים למשל, חוות דעת של שמאי, כך הבנק מחליט איזו משכנתא ניתן לקבל (אחוז מימון משווי נכס). אם על המשק רבצו חובות, למשל לאגודה או נושים אחרים, יש צורך בפסק משקם. כמו כן, עשוי להידרש אישור זכויות מהסוכנות היהודית ולעיתים גם אישור מרשם האגודות השיתופיות. יש לציין שאישורים אלה נדרשים במקביל לאישורים סטנדרטיים כמו תלושי משכורת, תדפיס עו"ש וכדומה.
 

משק בר רשות ומשמעותו בהורשה

משכנתא על נחלה שונה ממשכנתא אחרת, שכן הקרקע איננה בבעלות רגילה ואף לא בחכירה לדורות. זוהי זכות שאיננה קניינית רגילה. משק בר רשות אפשר להוריש, אך מדובר ביורש יחיד כאשר שאר היורשים מסתלקים מן הירושה. יש להביא זאת בחשבון לפני קבלת משכנתא.
 
 

לקבלת הלוואה חייגו עכשיו: 074-769-15-18

או מלאו פרטיכם בטופס הבא:


משכנות פרמיום - הלוואות בנקאיות למסורבי משכנתא

מרכז המשכנתאות - הלוואות בנקאיות למסורבי משכנתא

לקבלת הלוואה חייגו עכשיו: 074-769-15-18

או מלאו פרטיכם בטופס הבא: